Gündem

Yerli Elektromanyetik Top Sistemi Tufan Rekor Kırdı

Aselsan tarafından üretilen yerli harp sistemlerine iyice alışmaya başladık. Son yıllarda savunma sanayi olarak büyük atak geliştiren Türkiye, bu defa da tamamen yerli imkanlar ile üretilen elektromanyetik top sistemi sahibi oldu. Geliştirilen yerli elektromanyetik top sistemi TUFAN adı ile biliniyor. Tufan ile yapılan atış denemeleri bir rekora sahne oldu. Geliştirilen elektromanyetik top, yaptığı atış ile namlu çıkış enerjisi oranında bir rekora imza attı. Cumhurbaşkanlığına bağlı Savunma Sanayi Daire Başkanı Profesör Doktor İsmail Demir tarafından duyurulan rekor, büyük heyecana sebep oldu.

Elektromanyetik Top Sistemi Geliştirdik

Aselsan tarafından uzun yıllardır üzerine çalışılan ve dünyada benzerleri bulunan elektromanyetik top sistemi, artık Türkiye’nin yerli silah envanterinde yer alan sistemlerden biri. TUFAN adı verilen bu top sistemi, tamamen yerli ve milli imkanlar ile üretildi. Savunma alanında yaptığımız gelişme ve üretimler ile Türkiye birçok silah ve yazılım konusunda kendi üretimini gerçekleştirmeye son hız devam ediyor.

Aselsan’ın geliştirmeye 2014 yılında başladığı ve bu yıl atış denemelerini de gerçekleştirdiği TUFAN, bir rekor kırarak büyük bir başarıya da imza atmış oldu. Türkiye artık rekortmen bir elektromanyetik top sistemine sahip.Yerli Elektromanyetik Top Sistemi Tufan

Twitter’dan Duyuruldu

Profesör Doktor İsmail Demir’e ait Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Aselsan’ın geliştirdiği TUFAN’ın, yapılan atışlarda namlu çıkış enerji değerinin dünya standartlarını geride bırakarak rekor kırdığı bildirildi. Dünya markası bir silaha sahip olduğumuzun kanıtı olarak gösterilen bu rekor sayesinde, atış menzilinin diğer ülkelerin sistemlerine göre daha uzun olacağı da kesinleşmiş oldu.

Etiketler

Nazlı ŞAYİR

1990’ların başında doğan Nazlı Şayir, aslen Lise Öğretmenidir. Lisans eğitimini Uludağ Üniversitesinde tamamlamış olması, hem sosyal hemde kültürel açıdan bulunduğu faaliyetler ile kendi gelişimine fayda sağlamıştır. Bu anlamda artık başta güncel konular olmak üzere birçok konuda bilgi ve tecrübelerini oltu.com da paylaşacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün