Dünya

Trump Afganistan’daki ABD Varlığına İlişkin Konuştu

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, ülkesinin Afganistan ile ilgili niyetlerini yineledi, ancak bölgede yabancı askerlerin çekilmesini durdurmak için Taliban ile bir anlaşma var.

ABD’nin 18 yıldır savaştığı Afganistan’a yaptığı ilk ziyarette Şükran Günü toplantısında konuşan Başkan Donald Trump, ABD’nin oradaki askerlerini “büyük ölçüde” azalttığını açıkça belirtti.

O da Taliban ile bir barış anlaşmasına yakında ulaşılacağı sözünü verdi, ama ateşkes ya da askerin çekilmesi için ayrıntılı bir zaman çizelgesini paylaşmadı.

Trump,”Taliban bir anlaşma yapmak istiyor. Onlarla buluşuyor ve görüşüyoruz. Tabilan ile ateşkes olması gerektiğini söylüyoruz. Taliban’ı durdurmak istemiyorlardı. Fakat geldiğimiz nokta itibarı ile durdurmak istiyorlar, inanıyorum. Muhtemelen bu şekilde bir sonuca ulaşacağız ve ateşkes anlaşmasını yaparak askerlerimizi ülkeden çekeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Afgan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile yaptığı görüşmede POTUS’un birçok raporu inceleyerek, ABD’nin askerlerinin sayısını 14.000’den 8.000’e düşürdüğü bilgisini de doğruladı.

Taliban ile barış görüşmeleri en az bir yıldır devam ediyor, ancak şu ana kadar somut bir sonuç yok. Genelkurmay Başkanı General Mark Milley Amerika’nın en büyük haber ajansı olan ABC News’e yaptığı açıklamada, bu ayın başlarında POTUS ile görüştüklerini, daha önce ateşkese sıcak bakılmadığını fakat gelinen noktada bu anlaşmanın yakın olduğunu muhtemelen önümüzdeki ay bgir sonuca varılacağını ve maksimum 1 yıl içerisinde ABD askerinin ülkeden çekileceğini söyledi. Tüm ABD askerlerini geri çekmeden önce, Afgan güçlerinin “İç güvenliğini koruduklarından emin olmak istediklerini” savunarak, ABD’nin ise “henüz tam bir çekilme yapmadığını” belirtti.

M.İkbal Yıldız

1989 doğumlu olan Muhammet İkbal Yıldız, bilgisayar mühendisidir. Daha küçük yaşlarda ki bilgisayar sevdası onu araştırmaya ve eğitime şevk etmiştir. Bu anlamda birçok bilgi sitesi kurmuş ücretsiz bilgi paylaşarak eğitime destek vermiştir. Artık işi bir ileri seviyeye taşımak amacıyla oltu.com’u kurma kararı alarak, Anadolu’nun ve Dünya’nın nabzını tutmaya başlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün