Teknoloji

Televizyonun Zararları Gün Yüzüne Çıktı

Son yüzyılların icatlarından en olan televizyonun zararlarını hiç düşündünüz mü? Televizyon teknolojinin gelişmesiyle de bambaşka bir hal almıştır. Özellikle çocuklar üzerinde etkisi oldukça yüksektir. Sosyo-ekonomik, siyasi, kültürel, teknolojik bir gelişmeye önde gelen bir alet olmasına rağmen bu yararı dışında oldukça fazla zararı da bulunmaktadır.

Sosyal, Kültürel ve Psikolojik Zararları

Televizyon ilk olarak cihaz olarak görüldüğü zaman toplumu dönüştürme özelliği de bulunmaktadır. Yetişkin kişiler özellikle televizyon etkisi altında kalıyorlar. Televizyondan çıkan her habere inanıyorlar her program ya da dizi film gibi etkinlikler de kendilerine bir karakter belirleyip onun gibi olmaya çalışan, birçok insan var.

Özellikle savaş, insan öldürme, mafya gibi dizilerde küçük çocuklar ya da genç insanlar izlediği zaman öyle güçlü olduklarını zannedip etrafındaki insanlara zarar bile verebiliyorlar. Televizyonun insan üzerindeki en büyük zararlardan birisi her görülene inanılması ve kendi psikolojisini bile altüst etmeye kadar gidebilmektedir.

Yabancı yapım dizi ve film izleyerek kendimize olan kültürümüzü de kaybetmekteyiz. Çünkü yabancı yapımlar kendi dizi ve filmlerini dünya üzerine yaydığı için birçok insan üzerinde etkisi olmaktadır. Bunlara kendi örnek alan kişiler kendi yaşadığı kültürü ve çevre unutup oraya göre yaşamaya çalışması hem psikolojik hem de kültürümüzün kaybedilmesi üzerinden etkili olmuştur.

Bir diğer zararlarından birisi insanları hareketsiz yaşama sürükler. Bu da sağlığına etkisi olmaktadır. Kadın ve evlilik programları gibi güvenilmeyen birçoğu kurgu olan programlar ilişkiler arasında güvensizlik ve olumsuzluğa yer açar.

Çocuklara Zararları

Gününün çok vaktini televizyon karşında geçiren çocuklar sosyalleşme ve bireyselleşme sorunları başlangıç olarak sorun gösterir. Duygusal ilgi ve ihtiyaçları oluşmaktadır. Bebekler özellikle ses ve görüntü den çok etkilenmektedir. İzlenilen içerikle özellikle dikkat edilmelidir. Olumsuz ve kötü etkilenmesine kesinlikle yol açılmaktadır.

Sağlığa Zararları

Sizler de bildiğiniz üzere sağlığa olan en büyük zararları gözler görmektedir. Yakın zamandan bakıldığı zaman çok kişi de kesinlikle göz bozulması oluşturur. Uykusuzluk, dikkat dağınıklığı, unutkanlık gibi öne çıkan hastalıklara ve sorunlara yol açabilir. Elbette televizyon izlemeyin demiyoruz ancak her şeyin fazlası zarardır. Bu yüzden her şey yerine göre iyi ve güzeldir.

M.İkbal Yıldız

1989 doğumlu olan Muhammet İkbal Yıldız, bilgisayar mühendisidir. Daha küçük yaşlarda ki bilgisayar sevdası onu araştırmaya ve eğitime şevk etmiştir. Bu anlamda birçok bilgi sitesi kurmuş ücretsiz bilgi paylaşarak eğitime destek vermiştir. Artık işi bir ileri seviyeye taşımak amacıyla oltu.com’u kurma kararı alarak, Anadolu’nun ve Dünya’nın nabzını tutmaya başlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün