Teknoloji

SU ŞEBEKESİNDE TÜRK YAZILIM

Kayseri şehrinde su dağıtımında kullanılan yabancı yapım yazılım yerine yerli yazılımın tercih edilmesi ile yaklaşık 1-2 sene içerisinde 4 milyona yakın bir kar sağlandı.

Ender Batukan (KASKİ Genel Müdürü), bir haber kanalı muhabirine yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi:

“Eski kullandığımız yazılım bize yeteri kadar destek vermeyip pahalıydı” sözlerini kullanan Batukan  devamında “Bunları yaşadıktan sonra bizde yerli yazılımı tercih ettik. Yaklaşık 5 yıldır bu yazılımı kullanıyoruz ve çok memnunuz. Son 18 ayda yerli yazılım sayesinde elektrik tüketiminde 4,1 milyon lira tasarruf ettik. Elektriğin ucuz olduğu zamanlarda sistemi çalıştırarak depolarımızı dolduruyoruz.” İfadelerinde bulundu.

Bu haberde yerli yazılımlarımızın, yerli mühendislerimizin en önemli işlerini göstermiş  oluyoruz. Yabancı yazılımlar yerine, kendi milli ve yerli yazılımları satın almak kullanmak hem ülkemiz için bir kar elde etmek, hem de yerli yazılımcılarımız ve mühendislerimizin gelişmesi ve iş olanaklarını yükseltmek için büyük bir adım olabilir. Şuanda ülkemizde yazılımcı çok fazla olmayıp lakin şuan ki yaşam da ve gelecekteki yaşamda teknolojinin ve yapay zekanın ilerlemesi artacak böyle olduğu zaman da yazılımcıya ihtiyaç olacak günümüz teknoloji dünyası ve bizler buna ayak uydurmak zorundayız. Yabancı mühendisler, yabancı yazılımlar yerine ülkemiz için yerli mühendis yetiştirmek, yerli yazılım geliştirmek bizler için her zaman çok daha iyi olacaktır.

Sümeyye Yıldız

1990’ların ilk çeyreğinin sonlarında doğan Sümeyye Yıldız aslen ilkokul öğretmenidir. Çok iyi düzeyde ekonomi alanında bileğiyle sahiptir. Bu anlamda oltu.com da ekonomi, sosyal, kültürel bilgiler paylaşacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün