Teknoloji

HashTag 13. Yüzyıl’da Kullanılmış

Sosyal medya kullanıcıları için alışılmış bir işaret olan “hastag” (#), ilk olarak Bizans döneminde kullanıldığı ortaya çıktı.

Çanakkale’de Bizans İmparatorluğu ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki Yaloakova Savaşı’nın (Bafeus) arkeolojik kazılarında tarihi bir “HashTag” işareti bulundu. Mimar Sinan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç.Dr. Selçuk Şahin’in özel ekibi Çanakkale’de kazılara başladı. Ekip tarafından yapılan kazılarda ele geçirilen bir çömlek parçasında, bugün sosyal medyada yaygın olarak kullanılan Hashtag işaretini buldu. Ekip tarafından hemen korunan seramik parça ve bugün kullanılan hashtag, aslında 13. yüzyıla ait olduğu ortaya çıktı ve o zamanlar Bizanslılar tarafından kullanıldı.

HashTag nedir?

Hashtag, Twitter ve İnstagram hesaplarına sahip kişilerin, belirli bir konuyu ve anahtar kelimeyi tanımlamak için yazdıkları kelimelerin başında ekledikleri özel işarettir. Bu klavyede birlikte AltGr ve 3 tuşlarına basarak yapılır.

Sümeyye Yıldız

1990’ların ilk çeyreğinin sonlarında doğan Sümeyye Yıldız aslen ilkokul öğretmenidir. Çok iyi düzeyde ekonomi alanında bileğiyle sahiptir. Bu anlamda oltu.com da ekonomi, sosyal, kültürel bilgiler paylaşacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün