Dünya

Fransa’da Protestolar Hız Kesmiyor

Ülke genelinde 250 farklı noktada gerçekleşen gösterilere katılanların sayısı Resmi verilere göre  806 Bin, sendikalara göre 1.5 Milyon.

Sendikalara göre, Başkent Paris’te 250.000 kişi,  gösterilerin odak noktası olan Macron yönetimini protesto etti.

Paris’teki yürüyüşün sona erdiği Nation Meydanı’na doğru gruplar halinde yürüyen polis ve göstericiler arasındaki çatışmalar, gece yarısına kadar devam etti. Polis yetkilileri Paris’te 90 göstericinin tutuklandığını açıkladı.

Paris’te, polis Başkanlık Sarayı etrafında barikat kurdu ve yoğun güvenlik önlemleri aldı. Başkentte 6 bin polis görevde. 6 bin polisin 180’i motorlu.

Ülkenin imaj noktası olan Eyfel Kulesi, sarı yelekleri içeren gösteriler nedeniyle kapatıldı ve çoğu yüksek hızlı Tren iptal edildi. Paris’teki ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki öğretmenlerin yaklaşık yüzde 80’i istifa etti.

Fransız Havayolları Air France, Transavia ve Ryanair de grev nedeniyle yarın çok sayıda uçuşun iptal edildiğini açıkladı. Sendikalar, ülkeyi felç eden grevlerin Pazartesi gününe kadar devam edeceğini açıkladı.

Fuarları yakından takip eden foto muhabiri Yalçın, güvenlik güçlerinin başlattığı gaz kapsülünün yüzündeki maskenin delinmesi sonucu gözünden yaralandı.

Yalçın, olay yerine gelen sağlık görevlileri tarafından maskenin camını kırarak daha sonra doktorların kanında kan bırakarak ambulansta kaldı.

Anadolu Ajansı (Reuters) Foto muhabiri Mustafa Yalçın, Fransa’da düzenlenen emeklilik reformu protestoları sırasında polisin sıktığı gaz bombası sonucu yaralandı. Yalçın’ın bilinci yerinde ve tedavisi hastanede devam ediyor.

Haberde, bazı protestocuların polisle yakın dövüşten sonra yaralandığı bildirildi.

Sarı yeleklilerin gösterilerinin ardından, birçok sanayi çalışanı bugün itibariyle Macron yönetiminin emeklilik reformuna tepki olarak ülke çapında belirsiz bir grev başlattı. Reformda, memur ve işçilerin emeklilikte ayrılması, ayrıcalıkların kaldırılması ve emeklilik yaşının 62’den 64’e kademeli olarak artması öngörülmekte ve düzinelerce sektörü olumsuz yönde etkilemesi beklenmektedir.

Paris RATP toplu taşıma grevleri etrafında organizatörler arasında, Fransız Ulusal Demiryolu şirketi (SNCF görevlileri de dahil olmak üzere) Air France Fransız Havayolları çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, sağlık görevlileri, sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postane işçileri, taksi şoförleri ve ulaşım, elektrik üretim ve dağıtım şirketi, EDF, Renault otomobil üreticileri ve rafineri çalışanları bulunuyor.

Nazlı ŞAYİR

1990’ların başında doğan Nazlı Şayir, aslen Lise Öğretmenidir. Lisans eğitimini Uludağ Üniversitesinde tamamlamış olması, hem sosyal hemde kültürel açıdan bulunduğu faaliyetler ile kendi gelişimine fayda sağlamıştır. Bu anlamda artık başta güncel konular olmak üzere birçok konuda bilgi ve tecrübelerini oltu.com da paylaşacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün