Dünya

Finlandiya’nın Yeni Başbakanının İlk Uygulaması Herkesi Şaşırttı

34 yaşındaki dünyanın en genç Başbakanı unvanına sahip olan Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Suriye’de yaşayan Deaş üyesi çocukları ülkelerine geri döndürmek için gerekli çalışmaları yapacağını açıkladı. Başbakanın yaptığı bu konuşma diğer partilerin yetkilileri tarafından tepki çekti.

YPG kontrolündeki Suriye’nin kuzey bölgesinde bulunan El Hol kampı Avrupa’dan giden DEAŞ’lı aile ve çocukların yaşadığı bir bölge. Burada yaşayan Avrupalıların ülkelerine dönmesi ile ilgili tartışmalar sürerken Finlandiya’nın çiçeği burnunda Başbakanı Finlandiyalı çocukları ülkelerine dönmesini sağlayacaklarını ifade etti.

Hedefimiz Çocukları Korumaya Almak

Henüz kurulmuş olan komisyonda anlaşmazlıkların önüne geçmek için her konuyu özelde ele almak gerektiğini ifade eden Marin; ”Yetkililer her koşulda çocukları korumalıdır” demiştir. Tüm bunlara ek olarak dileyen bazı annelerinde dönüşüne sıcak bakan Başbakan ancak kendi isteği ile Deaş’a giden yetişkinler için bir zorunluluk olmadığını dile getirmiştir.

30 Finlandiyalı Çocuk

Finlandiya basınında yer alan bilgiye göre Finlandiya nüfusuna kayırlı 11 kadın ve 30 çocuk El Hol kampında.

Marin liderliğindeki parti üyeleri çocukların dönmesine sıcak bakarken annelerin dönmesine olumlu bakmıyor.

Merkez Pati Tedirgin

Merkez parti, Deaş’lı ailelerin ülkeye geri dönmesinin ülke güvenliğini tehlikeye sokacağını savunan aşırı sağcı Gerçek Finler partisinin oy oranını artırmasından korkuyor.

Dünyanın En Genç Başbakanı

Sosyal Demokrat Partinin liderliğine gelen Sanna Marin Dünyanın en genç Başbakanı oldu.

Etiketler

Nazlı ŞAYİR

1990’ların başında doğan Nazlı Şayir, aslen Lise Öğretmenidir. Lisans eğitimini Uludağ Üniversitesinde tamamlamış olması, hem sosyal hemde kültürel açıdan bulunduğu faaliyetler ile kendi gelişimine fayda sağlamıştır. Bu anlamda artık başta güncel konular olmak üzere birçok konuda bilgi ve tecrübelerini oltu.com da paylaşacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün