Dünya

Dört Aydır Orman Yangını Sürüyor

Eylül ayından bu yana Avustralya Meadowlands’da devam eden orman yangınları tam hızda devam ediyor. Orman yangınlarında ölen kişi sayısı 25’e yükselirken, ülke genelinde 19.8 milyon dönümlük arazi kül oldu.

2013 yılından bu yana Avustralya’nın Sndney kentinde yaşayan Yeliz Karakaya, Sydney’de ciddi hava kirliliği yaşandığını belirterek, yangın dumanının tüm şehire çöktüğünü söyledi. Dumanlı günlerde pencereleri kapatıyorum ve klimaları açıp evde oturuyorum. Güneşin kırmızısını uzun süre görüyoruz. Sürekli kül dökülüyor.

İtfaiyede gönüllü olan ve adını vermek istemeyen bir Türk vatandaşı, mücadele çabalarını şöyle açıklıyor: biz gönüllü olarak paket yardım malzemelerini gönderirken, bazı arkadaşlarımız yangından kurtulan hayvanları diğer çiftliklere aktarıyor. Dünyanın ciğerleri yanıyor ve bir sebepten dolayı diğer ülkelerden yardım yok. ” denilen.

MEGA YANGIN KORKUSU

İngiliz Daily Telegraph göre, Avustralyalı uzmanlar yeni Güney Galler eyaletinde yangınlar Victoria alevler ile birlikte rüzgarın etkisi altında “mega yangınlar” dönüşebilir söylüyorlar.

SUÇ SADECE İKLİMDE DEĞİL

Meteoroloji ve Afet Yönetimi Öretim Üyesi Mikdat Kadıoğlu, Avustralya’nın kömür yangınları nedeniyle kontrol altında olamayacağını söyledi. “Suç sadece iklim değişikliği değil. Avustralya ekonomisi kömür bazlı ihracata bağlı olduğu için, iklim değişikliği tek sorumlu değil.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün