Dünya

Cenaze Töreninde ABD’ye Lanet

İran’da Süleymani için düzenlenen cenaze töreninde alışılmadık bir durum yaşandı. Süleymani’nin cenaze namazını İran’ın Dini Lideri Ayetullah Hamaney kıldırdı. Cenazeye katılan binlerde İran’lı Amerika Birleşik Devletleri ve Abd Başkanı Doland Trump alehinde slogan attı.

Geçtiğimiz Cuma günü, ABD’nin insansız hava araçları ile Irak’ta düzenlediği operasyonlarda, İran’ın en ünlü askerlerinden olan ve Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani de öldürülmüştü.

Saldırı sonucunda hayatını kaybeden Süleymani’nin cenazesi uçakla Irak’tan İran’a getirildi ve Başkent Tahran’da tören düzenlendi. Törende ülkenin dini lideri Hamaney ve Cumhurbaşkanı Ruhani de yer aldı. Tabutun önünde çekilen resimleri haber ajanslarına ulaştırıldı. Hamas lideri Haniye de törene katıldı ve yaptığı açıkamada, “Şehit Süleymani’nin Kudüs Şehidi olarak deklare ederim.” ded.

Başkent’te yaqpılan törenlerin ardından memletine gönderilecek cenazenin ne zaman defnedileceği açıklanmadı.

Süleymani, İran’ın en güçlü liderlerinden biri olarak gösteriliyordu. Dini lider Hamaney İran’ın en güçlü lideri olarak gösterilirken, Süleymani ise Cumhurbaşkanı Ruhani’den de düçlü olduğu ve ülkede en çok sevilen liderlerin arasında gösteriliyordu.

Nazlı ŞAYİR

1990’ların başında doğan Nazlı Şayir, aslen Lise Öğretmenidir. Lisans eğitimini Uludağ Üniversitesinde tamamlamış olması, hem sosyal hemde kültürel açıdan bulunduğu faaliyetler ile kendi gelişimine fayda sağlamıştır. Bu anlamda artık başta güncel konular olmak üzere birçok konuda bilgi ve tecrübelerini oltu.com da paylaşacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün