Gündem

Bartın’ın İlk Kadın Futbol Takımı Kuruldu

Bartın’da Kemer Spor bünyesinde kurulan “Kemer Spor Kadın Futbol Takımı”, Bartın’da kurulan ilk kadın futbol takımı. Ekip, Konya Selçuk Üniversitesi Spor Meslek Yüksekokulu mezunu ikiz kardeşler Öznil ve Öznur Özdem tarafından yönetiliyor. Kadınların her alanda söz sahibi olmasını istediği için bu adımı attığını söyleyen Öznil Özdem, profesyonel takımda oyun ve koçluk sürecinde olumsuz yorumlarla karşılaştıklarını dile getirerek “Kız öğrencilerimizde eleştiriler devam ediyor. ‘Bir kız futbolcu mu olur’ gibi yaklaşımlarla karşı karşıyayız.” dedi.

‘Biz başarılı olduğumuz sürece, insanlar bunu kabul etmeye başlar’

Özdem, bu yorumların kendisini daha çok motive ettiğini belirterek, “İşimi çok seviyorum. Sporcularım da futbol oynamayı severler. Her işte her zaman eleştiri vardır, ama bizim işimizde daha fazla. Başarılı olduğumuz sürece, insanlar bunu kabul edecek.” dedi. Bartın’da kurulan ilk kadın futbol takımının avantajlarından dolayı takımın kurulduğunu kaydeden Özdem, takıma katılan sporcu sayısının beklenenden fazla olduğunu söyledi. Özdem, “Bartın’da daha fazla kadın futbol takımının açılışını bekliyoruz. Çok kısa bir süre içinde sayıca iyi sayılabilecek sporcuya ulaştık. 69 kişiden oluşan bir ekibimiz var.” dedi.

‘Şampiyonaya Gidiyoruz’

Özdem, sporun çocuklara özgüven verdiğini belirterek, futbol takımının tek başına başarı için koçluk yapmadığını söyledi. Özdem, “Bu işi yapıyorum çünkü kadınlar her platformda daha çok söz sahibi olmalı. Sporcu çocuklarımızın özgüvenleri artıyor ve bu işi başaracaklarına inanıyorum.” dedi. Takımında 12-23 yaş grubu sporcular olduğunu dile getiren Özdem, kız futbolunun ilk takımı ile yaygınlaşacağına inandığını ve sporcu sayısını artırtacağını söyledi. Özdem, “Türkiye yıldız Şampiyonası’na katılacağız. Daha yeni bir takımız. Başarı kriteri birinci olmak, ancak en az 2-3 yıl sonra üçüncü lige katılmak ve Bartın’ı en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz.” dedi.

‘Kadın futbolu reklamı yapılmıyor’

Öznur Özdem, futbolla ilgili temel anlayışlarının aynı olduğunu söyledi. Özdem, 9 yıldır diğer takımlarla birlikte hizmet ettiklerini belirterek, “Çok ortak noktamız var ama hiç ortak olmayan noktalardımız da var. Futbolun dili dünyada birdir. Mümkün olduğunca çok ortak noktada buluşmya çalışıyoruz.” dedi. En büyük sorunlardan birinin reklam eksikliği olduğunu söyleyen Özdem, reklam sorununun sadece Bartın’dan kaynaklı değil, Türkiye’nin kadın futbolunun hak ettiği gibi birçok ilde de çözüldüğünü söyledi. Özdem, kadın futbolunun parasal nedenlerle yeterince reklamının yapılmadığının altını çizdi.

Sümeyye Yıldız

1990’ların ilk çeyreğinin sonlarında doğan Sümeyye Yıldız aslen ilkokul öğretmenidir. Çok iyi düzeyde ekonomi alanında bileğiyle sahiptir. Bu anlamda oltu.com da ekonomi, sosyal, kültürel bilgiler paylaşacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün